život je krátký, umění trvalé.

odvolání

9. prosince 2016 v 10:45 | pavel klejna
odvolání
autor: bill c. davis divadlo v řeznické, praha
25. listopadu 2016
další ze špičkových komorních inscenací pražského divadla v řeznické! excelentní herecké výkony, dokonalá a přitom velmi jednoduchá scéna, skvělá spolupráce s technikem světel a mistrem zvuku a především kvalitní a poctivá režie miroslava táborského. to všechno společně vytváří na jevišti naprosto dokonalou iluzi falešného a pokryteckého církevního světa. ale po pořádku:
ve své podstatě se jedná o dosti tragickou hru amerického dramatika billa c. davise, pojednávající o sisyfovském boji jedince - studenta katolického semináře, proti zkostnatělé a zbabělé církvi, zejména proti jejím vyšším představitelům.
roli studenta bravurně ztvárnil filip cíl. jeho nadšení a víra "v čistou víru" a její mravní principy a hodnoty je natolik přesvědčivá, že se mnohým divákům tak nějak samy od sebe svírají pěsti vzteky a naskakuje jim asociace s bojem našeho mistra jana. zcela přirozeně působí jeho jevištní pohyb, jeho gesta jsou velmi dobře čitelná. v čem trochu zaostává je obličejová mimika, ta byla na můj vkus poněkud plytká.
jeho herecký kolega a mistr bard - miroslav táborský v roli již zkušeného faráře a mentora, exceluje doslova ve všem. svou obličejovou mimikou je miroslav táborský již znám a zde opět dokázal proč. v každém výrazu, v povytaženi obočí, stažení koutků úst, vyvalení očí atd. je vidět jeho vnitřní pocit, jemuž plně odpovídá právě onen zahraný výraz. také jeho řeč těla je výborně zvládnutá a co oceňuji nejvíce, je umírněná, nepřehraná.
práci s hlasem na akusticky ne zrovna nejlepším prostoru zvládají oba protagonisté na výbornou. za všech možných i nemožných situací jsou velmi dobře slyšet a je jim i dobře rozumět.
scéna i kostýmy (opět mirek táborský) jsou odpovídající charakteru hry, potřebám této inscenace a rozpočtu divadla. vše je tak jak má být.
stalo se již tradicí, že nízkorozpočtové inscenace divadla v řeznické v lecčems předčí ubohou snahu zlaté kapličky o "umění". je to dáno jednak jejich směšným rozpočtem, který jim hl. m. praha každým rokem snižuje, dále pak skvěle zaměřenou dramaturgií a v neposlední řadě nadšením všech zainteresovaných - od hereček a herců, přes techniky až po vedení divadla. dělají svou práci s nadšením a na výsledcích je to více než dobře vidět.
inscenaci tak dávám 95 bodů a vřele doporučuji vaší pozornosti.
"život je krátký, umění trvalé."

pavel klejna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama