život je krátký, umění trvalé.

pýcha a předsudek

9. prosince 2016 v 10:46 | pavel klejna
pýcha a předsudek
autor: jane austenová národní divadlo, praha
23. listopadu 2016
bída, bída, nic než bída. naši předci se musejí obracet v hrobě a my bychom se měli stydět za nápis "národ sobě" nad jevištěm národního divadla. činoherní scéna pod vedením nového šéfa činohry daniela špinara, pokračuje v balastu nudy a pseudoumění, v hraní si na důležité umělce plné avantgardních nápadů (česky se řekne píčovin) a nepochopené bardy a kumštýře. to vše s neuvěřitelným rozpočtem, za nějž by jiné scény fungovaly desítky let a přitom dělali opravdové umění.
co jenom vytknout dřív? stupidní scénu, která si jednou hraje na století devatenácté podruhé na století jednadvacáté?!? kostýmy, které jsou pomíchány jak ve stylech tak sociálních aspektech? nebo snad věčně nestíhající osvětlovače?!?
kapitolou samou pro sebe je velmi slabé herectví většiny hereček a herců na jevišti - konkrétně třeba kateřiny winterové, denisy barešové, filipa rajmonta, patrika děrgela a bohužel i takových hereček jako ivy janžurové a jany preissové?
ovšem tím zcela nejhorším počinem je režie daniela špinara. dobrý režisér by přeci dokázal herce vést k mnohem kvalitnějším výkonům! čím nás tento břídil chce okouzlit? svou zpackanou dramatizací jednoho z nejklasičtějších děl přelomu osmnáctého a devatenáctého století? svou stupidní režií, kde samolibě vykládá sám sebe a zcela zapomene na příběh, který by měl předložit divákům? svým negativním citem pro češtinu, svým zvráceným smyslem pro humor??? bože nás chraň před jeho dalšími "nápady"!
ať nejsem jenom negativní - herecké výkony představitelů hlavních postav - magdaleny borové a pavla batěka jsou na velice dobré úrovni, stejně tak výkony davida prachaře a jiřího suchého z tábora.
a pokud odejdete po první části, nemusí být váš dojem z této inscenace tak moc negativní, jako je můj.
inscenaci tak dávám velmi slabých 10 bodů a rozhodně ji doporučuji jen a pouze vašim nepřátelům! nebo víte co? jděte raději na něco jiného někam jinam.
"život je krátký, umění trvalé."

pavel klejna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama